gastronomia

Jaki biznes gastronomiczny warto otworzyć?

Wiele osób, które marzyły o rozpoczęciu swojego pierwszego biznesu, rozmyślały nad tym, aby otworzyć własny lokal gastronomiczny. Tłumy ludzi rezerwujące miejsca kilka godzin przed przyjściem, atmosfera wyjęta niczym z filmu. Co trzeba zrobić, aby w tych czasach nasz lokal cieszył się tak dużym zainteresowaniem? Nieraz ogromne zyski płynące z posiadania własnego lokalu gastronomicznego przyciągają tłumy młodych przedsiębiorców, którzy myślą, że prowadzenie lokalu jest proste. Optymistyczny światopogląd przedsiębiorców zmienia się wtedy, gdy lokal zaczyna odnotowywać same straty. Co zrobić, aby tego uniknąć?

 

Jaką branżą gastronomiczną się zająć, aby przyciągnąć ludzi?

Spacerując po mieście, widzimy wiele lokali, które są pełne ludzi, a reszta czeka przed lokalem na zwolnienie się miejsca. Co zrobić, żeby przyciągnąć tłumy ludzi do siebie? Odpowiedź jest prosta. Wyjdźmy ze schematu i zróbmy coś, co zaciekawi ludzi i będzie dla nich czymś nowym. Bądźmy wyjątkowi i zróbmy wszystko, żeby ludzie to dostrzegli. W dzisiejszym świecie na każdym rogu miasta możemy spotkać chociaż jedno stoisko z kebabem lub stoisko spożywcze dlatego inwestycja w takie stoiska, to zwykła strata pieniędzy, tym bardziej jeśli posiadamy doświadczenia. Nowym, świeżym tematem w branży gastronomicznej aktualnie stały się Food Trucki. Jest to idealny pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z biznesem w branży gastronomicznej. Food Trucki są czymś nowym i prostym, a ludzie to lubią.

 

Czym właściwie jest Food Truck?

To nic innego jak lokal gastronomiczny na kółkach, w spolszczeniu możemy to nazywać mobilną restauracją. Historia Food Trucków sięga aż do XIX w., dlatego mocno związane są z zakończeniem wojny secesyjnej w Ameryce. Przez zniszczenia i brak możliwości skorzystania z torów kolejowych, na zachodzie kraju zaczęło brakować wołowiny, czyli głównego składnika diety. Wtedy pojawił się Charles Goodnight, który dzięki swojemu pomysłowi miał pomóc w szybszym dostarczaniu żywności. Dzięki wykorzystaniu starego wozu wojskowego powstał pierwszy Food Truck nazwany „chuckwagon”. Został wyposażony w niezbędne sprzęty kuchenne i dzięki temu pozwalał wędrującym kowbojom zjeść ciepły posiłek. Mobilne restauracje zaczęły zyskiwać na popularności w połowie XX w., kiedy zaczęły pojawiać się na ulicach wielkich metropolii. W późniejszym czasie Food Trucki ogarnęły ulice w Niemczech, Belgii, oraz Tajlandii.

Jakie są korzyści posiadania Food Trucka?

 

Food Trucki słyną z różnorodności potraw, jakie mogą nam zaserwować. Podczas zlotów Food Trucków jesteśmy w stanie spotkać wszystkie kuchnie świata, które są zebrane w jednym miejscu, co pozwala nam poznać kulturę kulinarną innych państw. Food Trucki tak samo, jak dobrze cenione restauracje posiadają kilka cech wspólnych.

Główną cechą występującą w restauracjach i Food trucków, jest ciągła dostawa świeżych produktów, które są wykorzystywane do przygotowywania potraw wysokiej jakości. Drugą wspólną cechą lokalów gastronomicznych oraz mobilnych restauracji jest załoga działająca w kuchni. Do takiego Food Trucka są wybierani wyselekcjonowani kucharze, którzy specjalizują się w przygotowywaniu zagranicznych potraw. Ostatnią, lecz nie mniej ważną cechą jest zadbane zaplecze sanitarne. Food Trucki, w tym aspekcie mają przewagę nad restauracjami, ponieważ zamawiając jedzenie z Food Trucka jesteśmy w stanie dostrzec, w jakim stanie znajduje się miejsce, w którym jest przygotowywana nasza potrawa.

Food Trucki i restauracje posiadają też kilka cech, w których się od siebie różnią, jest to na przykład (w Food Truckach): brak kelnerów, brak menu z dziesiątkami potraw oraz brak wystroju wnętrza (poza samym pojazdem przerobionym na kuchnię), ponieważ konsumpcja zazwyczaj odbywa się na dworze. Cechy różniące Food Trucki od restauracji, nie wpływają na ich reputację, ponieważ mobilne restauracje posiadają wiele zalet, są nimi na przykład:

  • wysokiej jakości potrawy przygotowywane przez wyselekcjonowanych kucharzy
  • potrawy w Food Truckach są zazwyczaj szybciej podawane niż te w restauracjach
  • niewielki koszt utrzymania, ponieważ nie musimy płacić za wynajem lokalu
  • ogromne zyski oraz wielkie zainteresowanie spowodowane reputacją food trucków
  • możliwość realizowania własnych, kulinarnych pomysłów
  • duża swoboda i niezależność, daje nam to komfort psychiczny
  • możliwość podróżowania po rodzimym kraju lub całym świecie

Jak widzimy, Food Trucki posiadają o wiele więcej zalet niż zwykłe miejscowe restauracje. Jeśli chcemy otworzyć biznes w branży gastronomicznej i mamy na to pomysł, to Food Truck jest idealnym pomysłem na rozpoczęcie biznesu w tej branży.

 

Podobne wpisy