Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę

Rynek nieruchomości we Wrocławiu działa bardzo prężnie. Serwisy z ogłoszeniami pewne są ofert, które różnią się od siebie lokalizacją, ceną, standardem wykończenia i wieloma innymi parametrami. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, o co pytać potencjalnego najemcę i na co uważać.

Wynajem mieszkania - co i jak?

Decydując się na wynajem mieszkania, zastanów się, na czym tak naprawdę Ci zależy. Weź pod uwagę adres miejsca pracy czy uczelni. Zwróć uwagę na dojazd do tych miejsc. Jeśli planujesz często odwiedzać znajomych lub centrum miasta – koniecznie sprawdź transport miejski. Masz auto? Obowiązkowo pamiętaj, aby sprawdzić, czy przy szukanym mieszkaniu można bez problemu zaparkować. Wiele ofert zawiera także miejsce parkingowe – jeśli nie, to zanotuj koniecznie na swojej liście „o co pytać przy wynajmie mieszkania” pytanie o swobodne parkowanie pod domem czy blokiem.

Zadaj sobie pytanie, jakiego mieszkania szukasz. Jeśli chcesz całe mieszkanie dla siebie, zastanów się, jaki rozkład i ile pomieszczeń będzie Ci potrzebne w codziennym funkcjonowaniu. Przemyśl, czy chciałbyś mieć osobną kuchnię, czy może odpowiada Ci taka połączona z salonem. Zwróć także uwagę na obecność w mieszkaniu piwnicy bądź schowka. To często spore udogodnienie, gdy musisz przechować komplet zapasowych opon bądź sprzęt sportowy.

Zweryfikuj, czy odpowiada Ci opisane wyposażenie mieszkania. Jeśli najważniejsze dla Ciebie elementy są zawarte w ofercie, to zdecyduj się na podpisanie umowy najmu. Jeśli czegokolwiek brakuje – nie bój się zapytać o możliwość dodatkowego doposażenia.

Wynajem mieszkania - na co uważać?

Oferty wynajmu są skonstruowane w różny sposób. Jedni właściciele podają cenę całkowitą, inni rozróżniają cenę czynszu i opłat. Dokładnie zwróć uwagę na to, ile finalnie będziesz płacić za mieszkanie i co wchodzi w skład opłat (np. czy internet jest wliczony w cenę). Warto o tym pamiętać, gdy m.in. w mieszkaniu jest ogrzewanie gazowe. Cena będzie wtedy znacznie się różnić w sezonie letnim i w sezonie zimowym.

Twoim zadaniem jest także dokładnie przeczytanie umowy. Sprawdź, czy odpowiadają Ci warunki kaucji lub wypowiedzenia proponowane przez wynajmującego. Jeśli cokolwiek jest niejasne, warto dopytać. Upewnij się, jak wygląda kwestia zwrotu kaucji przy wyprowadzce albo ile dokładnie wynosi wypowiedzenie. Warto wiedzieć takie rzeczy, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.

Top 6 porad wynajmu mieszkania

Porady dotyczące wynajmu mieszkania to coś, czego potrzebujesz. Na koniec przedstawiamy krótkie podsumowanie, zawierające listę najważniejszych kwestii do weryfikacji przy podejmowaniu decyzji o wynajmie:

Czy warto więc decydować się na wynajem? Oczywiście! Pamiętaj o najważniejszych dla Ciebie rzeczach, dokładnie przeczytaj umowę i ciesz się mieszkaniem! Jeśli nie chcesz samemu szukać mieszkania, pamiętaj o możliwości wsparcia biura nieruchomości. Profesjonaliści pomogą wtedy w wyborze idealnego mieszkania, możliwie najbardziej dopasowanego do Twoich potrzeb.