Kategorie
Uncategorized

Jak uzyskać kredyt na firmę?

Bankowość wielu osobom kojarzy się z produktami dla klienta indywidualnego. W obecnych czasach klienci posiadają nawet po kilka kont osobistych, kartę płatniczą, kredyt. Są to najbardziej popularne produkty bankowe, z jakimi konsument może się spotkać. Każdy o nich słyszał, każdy wie, jak z nich korzystać. W bankowości istnieje również segment klienta firmowego. Banki obsługują jednoosobowe działalności gospodarcze, małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet wielkie korporacje. Dla takich podmiotów procedury uzyskania produktów w wielu aspektach różnią się od procedur, z jakimi spotka się klient indywidualny. Na przykład to, jak uzyskać kredyt na firmę będzie dużo bardziej skomplikowane niż zakup kredytu przez osobę fizyczną. 

Rodzaje kredytów oferowanych firmom

Firmy mają bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o produkty kredytowe. Banki mają konkretne nazewnictwo instrumentów finansowania w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie pożyczonych przez przedsiębiorcę pieniędzy. Najpopularniejsze to:

– kredyt w rachunku bieżącym,

– kredyt inwestycyjny – związany z rozwojem działalności,

– kredyt obrotowy – na bieżące wydatki przedsiębiorstwa. 

Jak dostać kredyt na firmę?

Przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają ze wsparcia banku. Umożliwia to firmie rozwinięcie skrzydeł, wprowadzenie nowych produktów, usług do oferty. Kredyt pozwala na zakup materiałów, sprzętów, które będą niezbędne w rozwoju biznesu. Zdarza się również, że zaciągnięcie zobowiązania poratuje przedsiębiorcę w chwilowym kryzysie, umożliwi opłacenie bieżących faktur, wypłaty wynagrodzeń pracownikom. Pożyczone pieniądze często pomagają zachować firmie płynność finansową, która jest szalenie ważna w funkcjonowaniu każdej działalności. 

To, jak dostać kredyt na firmę uzależnione jest od regulacji bankowych danej instytucji. W jednym banku procedury kredytowe mogą być uproszczone i mało skomplikowane, a w innym miejscu biurokracja i oczekiwania wobec interesanta będą wygórowane i trudne do przebrnięcia zarówno przez pracownika banku, jak i zainteresowanego. Kredyt na firmę – jak uzyskać i co będzie niezbędne do przebrnięcia przez proces kredytowy?

Po pierwsze: minimalny okres istnienia działalności. W wielu bankach istotne jest, by wpis do rejestru firma posiadała minimum rok. Zdarza się również, że bank oczekuje co najmniej dwuletniej obecności na rynku. Okres ten z reguły musi posiadać ciągłość, nie może być przerwany na przykład zawieszeniem działalności. 

Po drugie: dostarczenie odpowiednich dokumentów finansowych. Zazwyczaj są to PIT za poprzednie dwa lata, zaświadczenia z Zakładu ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu ze składkami, dokument potwierdzający terminową zapłatę podatków do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo doradca bankowy może poprosić o wyciąg bankowy z konta.

Po trzecie: brak egzekucji komorniczych. W innym wypadku firma automatycznie otrzyma decyzję negatywną. Terminowe opłacanie zobowiązań jest dla kredytodawcy bardzo istotną informacją o kliencie. Instytucji zależy, by kredytobiorca był uczciwy i wypłacalny. 

Gdzie po kredyt?

Odpowiedź nie należy do tych oczywistych. Na rynku istnieje wiele banków oferujących produkty dla firm. Każdy z nich może mieć inne wymagania względem kredytobiorcy, oczekiwać innych dokumentów, inaczej szacować zdolność kredytową. Może zdarzyć się, że w jednym banku przedsiębiorca nie będzie miał wymaganej zdolności kredytowej, a w innym otrzyma oczekiwaną kwotę. Zainteresowany na pewno nie będzie miał problemu z odnalezieniem miejsca, w którym oferowane są tego typu produkty. Tak więc kredyt dla firm Katowice mogą zaoferować, a także wiele innych miast w Polsce. Niezależnie od tego, gdzie przedsiębiorca chciałby złożyć wniosek kredytowy, warto, by na wstępie dowiedział się w swoim banku jak uzyskać kredyt na firmę i jak długo będą trwały wszelkie formalności. Jeśli właściciel firmy ma ambicje na rozszerzenie swojej działalności lub potrzebuje środków, które pomogą mu zachować płynność finansową wizytą w banku i rozmowa z przedstawicielem będzie strzałem w dziesiątkę.