Jak leczyć obrzęk lipidowy?

Nie możesz zmieścić się w swoje ulubione spodnie, a dolne partie ciała wydają się nienaturalnie obrzęknięte? To nie muszą być dodatkowe kilogramy, a choroba tkanki podskórnej. Obrzęk lipidowy objawia się nie tylko zwiększeniem obwodu nóg, ale także dolegliwościami bólowymi zmienionych chorobowo miejsc. Lipodemia może tyczyć się też innych części ciała, ale jest to zdecydowanie rzadziej spotykana sytuacja. Lekarze upatrują przyczyn tego stanu rzeczy w kilku chorobach, a w przypadku niektórych z nich istnieje możliwość im zapobiec. Jak leczyć obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy – przyczyny

Obrzęk lipidowy, choć przyczynia się do poszerzenia obwodu nóg lub innych części ciała, nie jest związany z otyłością. Deficyt kaloryczny nie pomoże uporać się z przyrostem podskórnej tkanki tłuszczowej. Lipodemia najczęściej pojawia się po okresie dojrzewania i wiąże się ją z działaniem żeńskich hormonów płciowych. Przyczyna hormonalna jest głównym czynnikiem warunkującym powstanie obrzęku tłuszczowego. Inny element stanowią uwarunkowania biologiczne. Kobiety narażone są bardziej ze względu na inny rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie.

Nie same przyczyny hormonalne są tutaj istotne, bo lipodemia w dużej mierze wiąże się z nieprawidłowym trybem życia, np. stojącą lub siedzącą pracą i niską aktywnością fizyczną, choć grę wchodzą również czynniki genetyczne. Nieprawidłowa dieta również może być tutaj czynnikiem wyzwalającym, a osoby otyłe mają dużo większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby.

Nie bez znaczenia okazują się także schorzenia cywilizacyjne, a lipodemia może być związana z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub innymi chorobami metabolicznymi. Leki na obrzęk lipidowy nie są stosowane, bo często taki stan to konsekwencja innych, zaniedbanych dolegliwości. Istnieją jednak możliwości przeciwdziałania rozwojowi choroby, a jeśli ta pojawiła się w organizmie, przydatny może się okazać zabieg chirurgiczny.

Sprawdź tutaj jak leczyć obrzęk lipidowy:https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-limfatyczna/obrzek-lipidowy.

Jak rozpoznać lipodemię?

Obrzęk tłuszczowy może rozwijać się niezauważony latami, jednak nie sposób przeoczyć go w kolejnych fazach choroby. Zwiększenie obwodu dolnych partii ciała to jeszcze nie oznaka lipodemii, ale istnieje kilka objawów, które powinny zwrócić uwagę.

Początek choroby daje nieswoiste dolegliwości. Niewielki przyrost tkanki tłuszczowej od pasa w dół oraz wiotka skóra o nierównomiernej fakturze. Z biegiem czasu obwód ud i łydek zwiększa się, pojawia się ból oraz skłonność do tworzenia siniaków, a pod skórą mogą być wyczuwalne guzki. Wraz z rozwojem choroby grudki tłuszczu stają się coraz większe i twarde, łatwo wyczuć je palpacyjnie, a zmieniona chorobowo skóra jest nadwrażliwa na dotyk. Na tym etapie leczenie obrzęku lipidowego staje się nie tylko kwestią estetyki, ale nade wszystko komfortu oraz zdrowia.

Inną cechą wyróżniającą obrzęk tłuszczowy są symetryczne zmiany, które pojawiają się na obu kończynach i powodują dużą dysproporcję sylwetki. Charakterystyczny widok stanowią nienaturalnie pogrubione nogi w stosunku do reszty ciała. Lipodemia powoduje ociężałość oraz coraz większe problemy z poruszaniem się. Ostatecznie w ten sposób dochodzi do obrzęku limfatycznego. Odkładanie się tłuszczu w tkankach podskórnych prowadzi do zatkania kanalików przepływu chłonki, a zastój limfy pogłębia dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Obrzęk lipidowy – jak leczyć? 

Leki na obrzęk lipidowy nie są stosowane, ale można działać objawowo lub, w razie zaawansowanej choroby, która utrudnia funkcjonowanie, skorzystać z zabiegu chirurgicznego. W początkowej fazie zaleca się przede wszystkim ruch i odpowiednie żywienie. Pomocna w walce z obrzękiem tłuszczowym może okazać się dieta ketogenna. Ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie, które powodowane są często jadłospisem bogatym w przetworzone produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

W momencie dalszego rozwoju choroby, która zaczyna przeszkadzać w życiu codziennym, rekomenduje się interwencję chirurgiczną. Jeśli doszło już do zastoju limfy, można zastosować drenaż limfatyczny, a dalej odsysanie tłuszczu. Liposukcja jest bezpiecznym zabiegiem, który na pewno przyniesie ulgę pacjentkom z zaawansowanym obrzękiem tłuszczowym i ułatwi dalsze postępowanie w celu eliminacji przyczyn choroby.

Podobne wpisy