frez

Na czym polega frezowanie?

W dzisiejszych czasach, w branży produkcyjnej oraz przemysłowej, wykonywanych jest wiele różnych czynności, a także usług. Do tego grona należy zaliczyć między innymi frezowanie. Jest to specjalny typ obróbki skrawaniem. Czynność ta jest wykonywana przy pomocy frezarek, czyli ciężkich elementów wyposażenia stosowanych szeroko w produkcji i przemyśle. Warto dowiedzieć się czegoś więcej zarówno na temat procesu frezowania, jak i również samych maszyn przystosowanych do wykonywania takich precyzyjnych czynności.

Frezowanie – na czym polega ta czynność?

Pod pojęciem frezowania kryje się proces obróbki skrawaniem, który polega na oddzielaniu warstwy materiału (zwykle metalu lub drewna) przy pomocy urządzenia określanego jako frezarka. Dzięki zastosowaniu ruchu obrotowego, zęby frezarki mają możliwość zagłębiania się w materiale. Jednocześnie obrabiany materiał wykonuje ruch posuwowy, a to z kolei pozwala na zdejmowanie przez frezarkę warstw o różnej grubości. Usługi obejmujące fachowe frezowanie w Krakowie i innych miastach, mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku powierzchni płaskich, jak i również w przypadku różnych elementów kształtowanych, takich jak na przykład koła zębate. Dzięki wykorzystaniu wieloostrzowych frezów możliwe jest nadawanie przedmiotom różnorodnych kształtów, które są wymagane w ramach produkcji. Usługi frezowania w Krakowie oraz pozostałych polskich miastach obejmują obróbkę elementów metalowych, drewnianych, a także wykonanych z tworzyw sztucznych.

Rodzaje technik frezowania

Obecnie w branży można zauważyć kilka typów technik frezowania, które są uzależnione od różnych czynników, a także uwarunkowań. Pierwszy podział technik bierze pod uwagę rozmieszczenie ostrzy. W takim przypadku mamy do czynienia z frezowaniem kształtowym oraz walcowym. Kolejny podział wiąże się ze sposobem poruszania się ostrzy urządzenia. Pod tym względem można wyróżnić frezowanie współbieżne (frezarka oraz obrabiany przedmiot poruszają się w takim samym kierunku) oraz frezowanie przeciwbieżne (gdy frezarka i obrabiany przedmiot poruszają się w przeciwnych kierunkach).

Frezowanie – Kraków i inne miasta

Na terenie Krakowa działa wiele firm, które specjalizują się w szeroko pojętym frezowaniu różnych typów materiałów. Przedsiębiorstwa takie korzystają z nowoczesnych frezarek, które zostały odpowiednio dobrane do konkretnych zadań. Posiadają one więc właściwie dopasowane parametry, takie jak na przykład:

  • powierzchnia stołu,
  • rodzaj silnika,
  • dokładność,
  • metoda sterowania,
  • rozdzielczość elektroniczną,
  • powtarzalność wykonywanych elementów,
  • maksymalne obroty, itp.

Odpowiednio dobrany sprzęt posiadany przez firmy oferujące frezowanie w Krakowie i innych zakątkach naszego kraju, idzie w parze z wysokimi kwalifikacjami i wieloletnim doświadczeniem fachowców. Rezultatem pracy takich firm są dokładnie wykonane elementy zgodne z rygorystycznymi normami dotyczącymi jakości. Znalezienie takich fachowców nie jest trudnym zadaniem, ponieważ wiele takich firm prowadzi własne strony internetowe.

Podobne wpisy