lawyer

Kiedy potrzebne jest poświadczenie notarialne?

Notariusz to prawnik, który może okazać się bardzo przydatny w wielu sytuacjach życia codziennego. Wynika to z tego, że wiele podejmowanych czynności wymaga ich prawnego potwierdzenia. Mogą być to pozyskanie pełnomocnictwa czy poświęcenie autentyczności podpisu. W jakich sytuacjach potrzebne jest poświadczenie notarialne oraz ile kosztuje taka usługa?

Usługi notarialne Toruń

Dlaczego potwierdzenie notarialne jest tak ważne? To bardzo powszechna usługa świadczona przez tego prawnika, która ma na celu potwierdzenie prawdziwości podpisu złożonego na danym dokumencie. Dzięki temu urzędy oraz instytucje państwowe mają pewność co do prawdziwości danego dokumentu. Jest to niezbędne w przypadku zawierania wielu zobowiązań, sprzedaży lub kupna, a także pełnomocnictwa osoby trzeciej. Poświadczenie jest również niezbędne podczas tworzenia dokumentacji związanych z działalnością spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, np. zbycie przedsiębiorstwa czy przeniesienie własności. Wszystkie umowy o charakterze majątkowym lub niemajątkowym również będą wymagały pracy notariusza. Teraz kiedy już wiemy, w jakich sytuacjach najczęściej potrzebne jest poświadczenie notarialne, warto zastanowić się, w jaki sposób przebiega cała procedura.

Uzyskanie poświadczenia notarialnego nie jest skomplikowane. W zasadzie najważniejszym krokiem jest odnalezienie godnego zaufania prawnika – notariusza, który wystawi nam odpowiednie dokumenty. Niezbędne jest więc odszukanie kancelarii prawnej, zapoznanie się z ofertą danej instytucji oraz zweryfikowanie, czy w jej ramach pracuje notariusz. Kolejno należy wybrać się do kancelarii z danym dokumentem (podpisanym lub niepodpisanym). W tym pierwszym przypadku notariusz będzie musiał potwierdzić, że złożony podpis należy faktycznie do nas. Do złożenia poświadczenia konieczny będzie nasz dowód osobisty. Prawnik złoży na dokumencie swój podpis wraz z pieczątką oraz datą i miejscem zawarcia. Na dokumencie powinien znaleźć się numer identyfikacyjny notariusza, aby w każdym momencie można było sprawdzić, w jakiej kancelarii pracuje. Warto wspomnieć również o tym, że notariusz nie ma obowiązku sprawdzania poprawności dokumentu, jeżeli udajemy się do niego jedynie z prośbą o poświadczenie podpisu. Weryfikacja prawna może zostać potraktowana jako zupełnie inna usługa. Prawnicy mogą jednak sprawdzić, czy interesant jest świadomy tego, pod jakim dokumentem złożył swój podpis.

Usługi notarialne Toruń – oferta

Usługi notarialne w Toruniu są niezwykle powszechne i pomogą przydać się na różnych etapach życia. Z pewnością wiele osób korzystało już z poświadczenia notarialnego. W Toruniu działa wiele kancelarii prawnych, które świadczą szeroki zakres usług prawnych, w tym również poświadczenie notarialne. Podczas wyboru odpowiedniej instytucji warto sprawdzić doświadczenie prawnika, opinie o jego działalności, ale także cennik usług. W tym przypadku może okazać się, że warto skorzystać z atrakcyjnych cen względem tych wysokich. Poświadczenie to prosta czynność, która nie wymaga od prawnika obszernej wiedzy i umiejętności.

Podobne wpisy