prawnik

Jak ustalić prawo własności nieruchomości?

Gdy decydujemy się na kupno, najem lub dzierżawę, warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy sprzedawca posiada dokument potwierdzający, że obiekt lub działka należą do niego i ma on prawo do rozporządzania nimi. Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że nasze interesy będą dobrze zabezpieczone, powinniśmy udać się do specjalisty z zakresu prawa nieruchomości w Poznaniu.

Prawo nieruchomości, Poznań – jak ustalić właściciela mieszkania?

O prawie własności nieruchomości stanowi w większości przypadków księga wieczysta. Bywa jednak, że mieszkanie lub dom jej nie posiadają. Wówczas właściciel określony jest przez inny dokument, który poświadcza prawo do nieruchomości. Mogą to być na przykład umowa sprzedaży lub darowizny zawarta u notariusza, akt notarialny stanowiący o nabyciu nieruchomości na drodze spadku, a także umowa z deweloperem.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy okazany przez sprzedającego dokument jest wystarczający do ustalenia własności, powinniśmy koniecznie skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości w Poznaniu.

Jak odszukać księgę wieczystą? Prawo nieruchomości, Poznań

Może się oczywiście zdarzyć tak, że będziemy potrzebowali ustalić właściciela nieruchomości, o której nic w zasadzie nie wiemy – na przykład, jeśli doszło do wypadku na jej terenie, w określonych okolicznościach poszkodowani mają prawo domagać się odszkodowania od takiej osoby. Wówczas możemy podjąć się poszukiwań numeru księgi wieczystej na własną rękę. Warto w tym celu nawiązać współpracę z doświadczonym prawnikiem od prawa nieruchomości w Poznaniu.

Numer ewidencyjny działki i księga wieczysta – prawo nieruchomości, Poznań

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki jest numer ewidencyjny działki, na której znajduje się nieruchomość. Taką informację znajdziemy na mapach dostępnych na Geoportalu Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Na tej podstawie możemy uzyskać numer księgi wieczystej na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest skorzystanie z komercyjnych wyszukiwarek numerów, drugim natomiast skontaktowanie się z wydziałem ksiąg wieczystych starostwa powiatowego. W obu przypadkach należy uiścić opłatę rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak wybierzemy drogę urzędową, będziemy musieli dodatkowo powołać się na konkretny interes prawny.

Warto wiedzieć, że niekiedy urzędnicy nie traktują chęci kupna nieruchomości za odpowiednią przesłankę do wydania numeru. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z komercyjnych wyszukiwarek. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu numeru księgi wieczystej, skontaktuj się ze specjalistą od prawa nieruchomości w Poznaniu.

Jak ustalić właściciela na podstawie numeru księgi wieczystej? Prawo nieruchomości, Poznań

Kiedy już zdobędziemy odpowiedni numer, wystarczy skorzystać ze strony Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Należy ona do Ministerstwa Sprawiedliwości, dlatego można mieć pewność, że umieszczone na niej dane są godne zaufania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie nieruchomości w Poznaniu.

Podobne wpisy