ładowarka

Jak działa ładowarka bezprzewodowa?

Smartfon jest współczesnym oknem na świat. Pozwala na utrzymanie kontaktu z najbliższymi, sprawdzenie pogody i zapłacenie za zakupy. W każdej chwili chce się go mieć pod ręką. A co, gdy telefon się rozładuje? Żadna z tych funkcjonalności nie działa i zachodzi konieczność naładowania urządzenia – czy to za pomocą podłączenia kablem do sieci, czy bezprzewodowo. Ten drugi sposób podbija serca konsumentów na całym świecie ze względu na komfort użycia ładowarki bezprzewodowej. Jak działa tego typu urządzenie?

Dlaczego telefon się rozładowuje?

Gdyby istniała możliwość włożenia baterii z nowoczesnego smartfona do Nokii 3310, ta działałaby na niej kilka miesięcy. Produkowane obecnie telefony komórkowe posiadają bardzo duże wyświetlacze, wysokiej jakości podzespoły, a także niejednokrotnie prowadzona jest w nich duża ilość procesów w tle. To wszystko w połączeniu z zapełnieniem urządzenia wymagającymi aplikacjami i stale włączonymi łączami Bluetooth czy WiFi sprawia, że nawet bateria o bardzo dużej pojemności rzadko wytrzymuje więcej niż dzień.

Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, którzy są zmęczeni koniecznością ciągłego podpinania urządzenia do kabla, producenci wypuszczają na rynek kolejne nowoczesne rozwiązania, pozwalające na szybkie uzupełnienie energii. Jak działa ładowarka bezprzewodowa do telefonu i czy warto zaopatrzyć się w ten gadżet?

Ładowarka bezprzewodowa – działanie

Technologia użyta przy produkcji urządzeń indukcyjnych dopiero się rozwija, jednakże same zasady naukowcy poznali ponad wiek temu. Podstawą działania ładowarek bezprzewodowych do telefonu jest siła elektromagnetyczna.

Prąd płynący przez jakiekolwiek przewody tworzy pole elektromagnetyczne. Przewody te mogą się znajdować w kablu, w urządzeniach elektrycznych, wmontowuje się je także w ładowarki bezprzewodowe. Po podłączeniu ich do sieci (za pomocą gniazdka) zaczyna w nich płynąć energia elektryczna i pojawia się pole elektromagnetyczne. Zmieniając ilość miedzianych przewodów, zmienia się również natężenie pola – im więcej zwojów, tym większe ono będzie. W telefony komórkowe na etapie produkcji wmontowuje się tzw. cewki odpowiedzialne za pobór mocy z ładowarki.

Jak ładowarka bezprzewodowa ładuje telefon?

Zarówno w telefonie, jak i w ładowarce umieszczone zostają specjalne cewki. Umożliwiają kontakt między źródłem mocy a obiektem ładowania. Energia jest przesyłana zgodnie z zasadą „od bogatszego do biedniejszego”. W praktyce oznacza to, że w ładowarce ilość mocy pozostaje na wyższym poziomie, niż w rozładowanym smartfonie. Za pośrednictwem wyżej wymienionych cewek ładowarka oddaje swoją moc telefonowi, co jest równoznaczne z jego ładowaniem.

Naukowo rzecz ujmując – większe, silniejsze pole elektromagnetyczne oddaje swą moc mniejszemu i słabszemu. Duże znaczenie ma to, że cewka umieszczona w telefonie jest niewielka w przeciwieństwie do tej w ładowarce. Gdyby nie ten zabieg, urządzenie nie ładowałoby się wcale lub wręcz zaczęłoby oddawać swoją moc. 

Zasady ładowania bezprzewodowego

Ładowanie indukcyjne jest bezpieczne dla człowieka – urządzenia są testowane i uzyskują atesty. Jednak w niektórych przypadkach ten sposób może nie zadziałać satysfakcjonująco, dlatego warto dowiedzieć się jak działa ładowarka bezprzewodowa.

Przede wszystkim nic nie może oddzielać ładowarki od obiektu ładowania. Dlatego kiedy korzysta się z urządzenia w trakcie uzupełniania mocy, proces zachodzi wolniej. Pola elektromagnetyczne muszą być bardzo blisko siebie, aby wchodziły w interakcję. Bardzo wygodne rozwiązanie stanowi umieszczenie ładowarki blisko miejsca, w którym korzysta się z telefonu i odkładanie go na nią, kiedy nie jest używany. Unika się w ten sposób rozładowywania urządzenia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej żywotności baterii.

Na rynku pojawiają się już ładowarki, którymi można zasilać kilka urządzeń jednocześnie. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli przestać martwić się plątaniną kabli. Dzięki niemu Twoje telefony, smartwatche, a nawet szczoteczki do zębów będą zawsze w gotowości do użycia.

Z tego tekstu dowiedziałeś się jak działa ładowanie bezprzewodowe. Dzięki temu zapewne nie masz już wątpliwości – to nie tylko gadżet, ale też ogromne ułatwienie oraz jedna z najbardziej praktycznych technologii, jakie możesz tanio zastosować w swoim mieszkaniu.

Podobne wpisy