Ile kosztuje pozycjonowanie strony?
Jednym z najważniejszych źródeł ruchu dla każdej strony są wyszukiwarki internetowe. Osoby korzystające z tego kanału są z reguły wstępnie zainteresowane produktem lub usługą, a za ich odwiedziny nie trzeba nic płacić… Choć, czy aby na pewno? W końcu tylko wysoka pozycja w Google gwarantuje duży ruch. Jej zdobycie wymaga intensywnych działań z zakresu SEO, a te przecież nie są darmowe. Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? Czy faktycznie warto ponieść ten koszt?
Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?
Zanim zastanowisz się nad tym, ile kosztuje pozycjonowanie strony w Internecie, warto wyjaśnić, co to w ogóle jest. Działania tego rodzaju są lepiej znane jako SEO, co stanowi skrót od angielskiej nazwy Search Engine Optimalisation.
Pozycjonowanie to ogół czynności mających na celu polepszenie pozycji strony w Google oraz innych wyszukiwarkach internetowych. Dotyczy to przede wszystkim wyszukiwania organicznego, czyli sytuacji, w której użytkownik wpisuje jakieś hasło. Z reguły klika wtedy w pierwszy, rzadziej drugi lub trzeci link, a znaczenie tak naprawdę mają tylko witryny będące na pierwszej stronie wyników.
W przypadku niektórych serwisów, a szczególnie tych oferujących wiadomości i informacje, kluczowym elementem SEO jest też optymalizacja pod Google Discover. To specjalna usługa, która proponuje użytkownikom najciekawsze treści, np. po odpaleniu przeglądarki Google Chrome na urządzeniach mobilnych. Wysoka pozycja w Google Discover potrafi przełożyć się nawet na setki tysięcy kliknięć!
Jakie koszty generuje SEO?
SEO nie jest niestety darmowe. Pozycja w wyszukiwarce zależy od szeregu czynników, w tym głównie od jakości treści na stronie internetowej, jakości i liczbie prowadzących do niej linków, a także zoptymalizowania witryny pod kątem technicznym. Każda z tych kwestii wymaga systematycznej, comiesięcznej pracy, która generuje koszty.
Najwięcej trzeba zapłacić za zdobycie dobrych linków, np. poprzez publikację artykułów sponsorowanych w serwisach wysoko ocenianych przez Google. Tworzenie jakościowych treści na stronę też sporo kosztuje, ponieważ copywriterzy nie pracują za darmo. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze koszty związane z zaplanowaniem i realizacją strategii SEO, a ta też wymaga ogromu pracy włożonej przez wykwalifikowanych specjalistów.
Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?
Przejdźmy do zasadniczego tematu tekstu, czyli kwestii dotyczącej pozycjonowania strony – ile kosztują działania w tym obszarze i skąd wiedzieć, czy oferowana cena jest atrakcyjna? Ocena kosztów SEO zależy od bardzo wielu czynników, ale najważniejszą kwestię stanowi trudność. Niestety istnieją takie frazy, w przypadku których wybicie się na pierwsze miejsce wyników wyszukiwania w Google jest niemal niemożliwe, a jeśli już, to bardzo drogie. Dlatego w zależności od budżetu oraz tematyki witryny należy dokładnie zaplanować strategię SEO i ocenić, jakie rezultaty da się uzyskać. Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?
W przypadku mniejszych stron internetowych, a szczególnie o mocno specjalistycznym charakterze, budżet rzędu kilkuset złotych miesięcznie powinien być wystarczający do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Większe serwisy działające w popularnych tematykach muszą wydać co najmniej kilka tysięcy miesięcznie. Natomiast gigantyczne firmy zatrudniają sztab specjalistów ds. SEO i wydają na pozycjonowanie setki tysięcy złotych co miesiąc. To ogromne kwoty, ale osiągnięcie dominującej pozycji w wyszukiwarkach się po prostu opłaca. Odwiedzający mogą przecież generować przychody rzędu kilku lub kilkunastu milionów, a więc znacznie większe od poniesionych wydatków.
Warto też zwrócić uwagę na kwestię pozycjonowania lokalnego. Firmom z mniejszych miejscowości dużo łatwiej zdobyć dominującą pozycję w wyszukiwarce ze względu na mniejszą konkurencję. Wszystko zależy od wielkości miasta, przykładowo pozycjonowanie stron w Radomiu będzie łatwiejsze od działań prowadzonych pod kątem Warszawy czy Krakowa. Dotyczy to szczególnie sklepów stacjonarnych czy firm usługowych, dla których zwiększony ruch z SEO to niepowtarzalna szansa na rozwój.