fotelik samochodowy

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Wybór fotelika dla dziecka jest niezwykle istotny. Według ustawy Prawa o ruchu drogowym, w ten sposób powinno być przewożone każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu. Bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać, ponieważ fotelik pozwala zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i często uchronić dziecko przed utratą zdrowia lub życia.

Fotelik samochodowy — jaki wybrać?

Ostatnio zwraca się coraz większą uwagę na wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka. Jednak wybór nie jest taki łatwy, a mnogość produktów dostępnych na rynku może utrudniać zadanie. Ten element wyposażenia samochodu powinien być dopasowany do wieku i wagi dziecka, a także do rodzaju siedzeń w aucie. Dodatkowo ważne jest, aby pamiętać, że odpowiedni fotelik to ten, który jest prawidłowo zamontowany. Ponadto nie można ignorować tego, aby dziecko w było zapięte w poprawny sposób, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa.

Co powinien posiadać i jaki fotelik wybrać dla dziecka?

Kupując fotelik dla dziecka, nie warto kupować go w marketach czy na bazarach. Jego zakup powinien być przemyślany i należy wybrać zaufane sklepy. Warto sprawdzić ofertę zaufanego sklepu https://bobaskowo.sklep.pl/brand/25-coto-baby , gdzie znajdziesz foteliki dopasowane do m.in. wagi dziecka. Odpowiedni model powinien posiadać kilka podstawowych elementów wyposażenia, które zapewnią komfortową i bezpieczną jazdę Twojemu dziecku. Jednym z nich jest zagłówek w kształcie litery V. Jest to najlepszy rodzaj, ponieważ zapewnia on utrzymanie głowy małego pasażera podczas jazdy w bezpiecznej pozycji. Dodatkowo chroni szyję, kark i samą głowę podczas zderzenia, co zwiększa bezpieczeństwo podczas możliwej kolizji.

Istotne jest również, aby sam zagłówek był wygodny dla dziecka, dlatego warto wybrać taki, który będzie wykonany z pianki typu memory tech lub z miękkiego materiału. Dobrą decyzją będzie fotelik samochodowy z obrotową bazą. Ułatwia ona zapinanie najmłodszego pasażera. Możliwe jest także przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Wybierając fotelik dla dziecka, warto wybrać taki od renomowanego i godnego polecenia producenta.

Fotelik dopasowany do wieku i wagi dziecka

Dopasowanie fotelika do wagi i wieku dziecka to już połowa sukcesu podczas jego wyboru. Ważne jest, aby kupić taki model, którego przedział wagowy będzie spełniał Twoje wymagania. Zanim wybierzesz się do sklepu, należy zapoznać się z europejską klasyfikacją fotelików samochodowych, która pomoże w wyborze odpowiedniego produktu pod kątem podanych norm. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem foteliki samochodowe dzielimy na pięć grup:

– grupa 0 – waga do 10 kg, wiek od 0 do 6-9 miesięcy,

– grupa 0+ – waga do 13 kg, wiek od 0 do 12-15 miesięcy,

– grupa I – waga od 9 do 18 kg, wiek od 9 miesięcy do 4 lat,

– grupa II – waga od 15 do 25 kg, wiek od 4 do 6 lat,

– grupa III – waga od 22 do 36 kg, wiek od 6 do 11 lat.

Przedziały poszczególnych grup wagowych się pokrywają. Jednak wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, nie będziesz potrzebował ich aż tyle. Bardziej ekonomicznymi opcjami dostępnymi na rynku są foteliki obejmujące przedziały wagowe 0-18, 0-25, 9-36 i inne. Należy jednak pamiętać, że inaczej zabezpieczony powinien być noworodek, a inaczej dziecko posiadające powyżej 30 kg, dlatego nie warto stosować fotelików o tak dużym przedziale. Najlepszym wariantem będzie więc zakup dwóch różnych modeli w przedziałach 0-10 oraz kolejny 9-36.

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Wybór fotelika dla noworodka jest bardzo ważny, ponieważ powinien on odpowiednio chronić jego delikatne ciało. Najlepiej jest wybrać taki fotelik, który ma niewielki zakres wagowy, aby jak najlepiej zabezpieczał dziecko w czasie jazdy. Ważne, aby pamiętać, że dziecko do 15 kg, powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z kategorii 0-13 kg można montować za pomocą systemu ISOFIX lub pasów bezpieczeństwa. W przypadku wersji dla nowo narodzonych dzieci powinien posiadać pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Nie można oszczędzać na tak podstawowym wyposażeniu każdego samochodu.

Podobne wpisy