myśliwy

Jaka broń dla początkującego myśliwego?

Przed rozpoczęciem przygody z myślistwem konieczny będzie zakup broni odpowiedniej dla początkującego myśliwego. Sam wybór i to jaka broń sprawdzi się najlepiej w takiej sytuacji, będą zależeć od pewnego ważnego czynnika.

Oprócz doświadczenia myśliwego najbardziej istotny będzie rodzaj zwierzyny, na jaką zamierza on polować. Planując zakup broni dla początkującego myśliwego, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań oraz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z rad producentów oraz doświadczonych myśliwych.

Regulacje prawne dotyczące rodzaju broni wykorzystywanej w myślistwie

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2005 roku jest dokumentem prawnym precyzyjnie określającym rodzaje broni, z których może korzystać myśliwy. Według tego dokumentu w czasie polowania można używać tylko i wyłącznie broni palnej produkowanej i przeznaczonej do celów myśliwskich. Charakteryzuje się ona możliwością oddania maksymalnie sześciu pojedynczych strzałów gdy jest całkowicie naładowana.

Podstawowe rodzaje broni myśliwskich dostępnych na rynku

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie, jaką broń myśliwską na początek wybrać, warto poznać podstawowe rodzaje palnych broni myśliwskich oraz ich przeznaczenie.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje palnych broni myśliwskich:

  • broń kulową
  • broń śrutową
  • broń kombinowaną

Myśliwym, którzy zaczynają swoją przygodę i nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia, aby zadecydować jaką metodą polowania są najbardziej zainteresowani, poleca się broń kombinowaną.

Ten typ myśliwskiej broni palnej posiada zazwyczaj dwie lufy a w przypadku drylingów nawet trzy. W dwulufowych broniach palnych zwanych kombinowanymi jedna z luf jest gwintowana a druga gładka. Dzięki zwiększonej uniwersalności tego rodzaju broni nadaje się ona zarówno do polowania indywidualnego jak i do pędzonego i może okazać się idealną bronią myśliwską dla początkujących.

Do kombinowanej myśliwskiej broni palnej przede wszystkim zalicza się bardzo popularne kniejówki czy trójlufowe drylingi. O wiele rzadziej spotyka się czwórlufki zwane firlingami z dwiema lufami gładkimi oraz dwiema gwintowanymi.

Bronie myśliwskie można znaleźć i zakupić między innymi na stronie internetowej https://armaj.com.pl/pl/c/bron-kulowa/28

Jaką broń myśliwska wybrać na początek?

Zaczynając przygodę z myślistwem, najczęściej początkujący nie ma pojęcia, na co zamierza polować. W takim przypadku poleca się wybór kniejówki, jaką przykładowo jest Blaser Antonio Zoli.

Nadają się one idealnie do nauki łowiectwa, co zawdzięczają uniwersalnemu zastosowaniu i wyjątkowo lekkiej budowie. Sprawdzą się zarówno w przypadku polowania na drobną jak i na grubszą zwierzynę.

Wiedza na temat rodzaju zwierzyny, jaka będzie celem myśliwego, znacznie ułatwia odpowiedź na pytanie, jaką broń wybrać dla początkującego myśliwego. Zamierzając polować głównie na większe zwierzęta takie jak sarny czy dziki, można zakupić broń kulową, jaką jest między innymi sztucer.

Na co jeszcze zwrócić uwagę dokonując zakupu broni myśliwskiej?

Kupując nawet swoją pierwszą broń myśliwską, warto zwracać uwagę na jakość wykonania i trwałość materiałów. Starannie wykonana broń palna zaprojektowana i skonstruowana z wysokiej jakości materiałów takich jak impregnowane drewno czy stal będzie bardzo wytrzymała, dzięki czemu posłuży na wielu polowaniach.

Aby mieć pewność, że zakupiona broń dla początkującego myśliwego będzie wysokiej jakości oraz niezawodna w użyciu należy wybrać broń pochodzącą od producenta renomowanego w swej branży, jak przykładowo Blaser czy Antonio Zoli. Te marki są wybierane także przez doświadczonych myśliwych.

Są one nienagannie wykonane z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów. Ponadto są bardzo proste w obsłudze, co okazuje się niezwykle istotne na większości polowań.

Broń palna dobrej jakości wiąże się z dużym wydatkiem. Jednak jej zakup będzie wieloletnią inwestycją. Poszukując oszczędności najlepiej zdecydować się na zakup broni używanie i nie rezygnować z jakości wykonania co paradoksalnie może okazać się bardziej kosztowne. Szukając broni używanej, niejednokrotnie można trafić na broń w zadziwiająco dobrym stanie.

Dokonując wyboru broni myśliwskiej dla początkujących warto sprawdzić ofertę dostępną na stronie Armaj.

Podobne wpisy