ekologia

Jak powstaje zielony wodór?

Zielony wodór to rodzaj wodoru, który jest produkowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Uważany jest za przyjazny dla środowiska i zrównoważony, ponieważ nie wytwarza szkodliwych emisji. W jaki sposób jednak dokładnie pozyskuje się zielony wodór? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Czym jest zielony wodór?

Do produkcji zielonego wodoru wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Jest on uznawany za ekologicznie odpowiedzialny i biodegradowalny, ponieważ nie uwalnia zanieczyszczeń do środowiska.

Zielony wodór jest badany od lat 70., ale dopiero w 2011 roku stał się dostępny komercyjnie. Po raz pierwszy został użyty przez NASA do eksploracji kosmosu, a następnie wprowadzony przez japońską firmę Hino Motors. Obecnie wodór w Polsce jest produkowany w centralnym klastrze wodorowym: https://industria.eu/centralny-klaster-wodorowy/.

Produkcja zielonego wodoru rozpoczyna się od wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce i wiatr. Te źródła energii są przekształcane w energię elektryczną, która jest następnie wykorzystywana do produkcji gazu wodorowego. Gaz ten może być wykorzystywany na różne sposoby, np. jako źródło paliwa dla pojazdów lub do produkcji żywności.

Zielony wodór ma szereg zalet w stosunku do innych rodzajów wodoru, w tym:

  • Jest produkowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i zrównoważony.
  • Nie wytwarza szkodliwych emisji, co czyni go bezpieczną alternatywą dla paliw kopalnych.
  • Produkuje wodę jako produkt uboczny, która również nie zawiera szkodliwych substancji.
  • Ma wiele potencjalnych zastosowań, takich jak transport, wytwarzanie energii elektrycznej, produkcja żywności i petrochemia.

 

Jak powstaje zielony wodór?

Zielony wodór jak powstaje? Zielony wodór jest produkowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa. Energia jest wykorzystywana do rozszczepienia cząsteczek wody na wodór i tlen. Wodór jest następnie zbierany i wykorzystywany jako paliwo. Proces ten jest uważany za przyjazny dla środowiska i zrównoważony, ponieważ nie wytwarza szkodliwych emisji.

Proces ten znany jest jako elektroliza. Podczas elektrolizy, gazowy wodór jest usuwany z wody poprzez przepuszczanie przez nią energii elektrycznej. Proces ten rozszczepia wodę, wytwarzając dodatnio naładowane jony i ujemnie naładowane elektrony. Jony dodatnie łączą się z azotem w powietrzu tworząc tlenki azotu, natomiast jony ujemne i elektrony reagują z atomami wodoru tworząc gazowy wodór.

Dużym wyzwaniem dla powszechnego stosowania ekologicznego wodoru jest jego produkcja. Chociaż nie powoduje on szkodliwych emisji, do uzyskania zielonego wodoru potrzebne są duże ilości energii odnawialnej. Jest to kosztowny proces, co sprawia, że zielony wodór jest droższy od innych rodzajów wodoru.

Ten proces produkcji wyznacza różnice pomiędzy zielonym i szarym wodorem. Podczas gdy zielony wodór jest produkowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, szary wodór jest produkowany przy użyciu nieodnawialnych paliw kopalnych. Jednak szary wodór nie jest uważany za przyjazny dla środowiska, ponieważ emituje szkodliwe gazy cieplarniane. Niemniej jednak szary wodór ma szereg zalet w porównaniu z zielonym wodorem. Na przykład, jest łatwiejszy i tańszy w produkcji i może być przechowywany przez dłuższy czas.

 

 

 

Podobne wpisy